مرغ بومی تخمگذار

بهترین نژاد مرغ بومی تخمگذار

برای آن دسته از افرادی که به تازگی به مرحله کارآفرینی در حوزه پرورش مرغ بومی وارد شده ‌اند، مهمترین چالش، انتخاب بهترین نژاد مرغ بومی تخمگذار است.
زمانی که برای خرید نسل اول مرغ های بومی مراجعه می‌کنید، در میان نژادهای مختلف سردرگم می شوید و دقیقاً نمی دانید که کدام یک از این نژادها برای شما به صرفه هستند و موجب سودآوری می شوند.

*انواع نژاد مرغ بومی به صورت زیر می باشد:

 • مرغ گلپایگانی
 • مرغ جهادی
 • مرغ بلک استار
 • پلیموت راک
 • مرغ بومی
  اصلاح شده
 • مرغ رنگی
 • مرغ لوهمن

در میان تمام نژادهای مرغ بومی تخمگذار که در منطقه یا کشور وجود دارد باید به دنبال بهترین نژاد باشید؛ چیزی که تخمگذار که در منطقه یا کشور وجود دارد باید به دنبال بهترین نژاد باشید؛ چیزی که محصولات آن را بتوانید به بازار عرضه کنید. این جمله به مفهوم آن است که ممکن است بهترین نژاد مرغ تخمگذار در دنیا را در اختیار نداشته باشید، اما همان نژاد که خریداری می کنید برای پوشش دهی بازار منطقه مناسب است. بهترین نژادهای مرغ بومی تخمگذار در ایران، ظرفیت پرورش و سودآوری دارند. طبق یک طبقه بندی که برای نژادهای مرغ بومی تخمگذار در دنیا انجام شده است، مرغ های تخمگذار به دو دسته سفید و رنگی طبقه بندی می شوند؛ مرغ های رنگی معمولاً سیاه، قهوه ای یا رنگ های دیگر هستند.

 آیا مرغ تخمگذار صنعتی به صرفه است؟

با توجه به تغییرات قیمت تخم ‌مرغ و مرغ صنعتی در بازار و با نظر به اینکه هرگونه تغییر در قیمت ها موجب سودآوری یا متضرر شدن واحدهای مرغداری می‌شود، معمولاً مرغ تخمگذار صنعتی مورد استقبال قرار می گیرد.
علاوه بر این،خرید و فروش مرغ های صنعتی معمولاً کمتر از رقمی است که برای تولید کننده تمام می شود. 

 آیا مرغ های تخمگذار رنگی به صرفه هستند؟

انواع مرغ تخمگذار رنگی، بومی مناطق دیگر هستند که اصلاح شده بوده و سود آور و پر تولید هستند. بسته به اینکه از کدام نژاد انتخاب شده باشند، میزان تخم گذاری آنها در طول سال بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ تخم است. تحقیقات نشان داده که بهترین نژاد مرغ تخمگذار بومی در جهان، مرغ تخمگذار لوهمن قهوه ای است. 
این نژاد مرغ بومی بالاترین بازدهی را از نظر تخم گذاری در میان سایر مرغ های رنگی دارد. سایر انواع مرغ های تخمگذار بومی رنگی کبازدهی بالاتری برای تخم گذاری دارند، نژاد های زیر هستند:

 • مرغ نژاد بلک
  استار
 • مرغ نژاد
  پلیموت راک
 • مرغ نژاد
  ساسکس
 • مرغ نژاد
  نیوهمشایر

آیا مرغ تخمگذار لوهمن قهوه ای از مرغ های بومی تخمگذار ایران بهتر است؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در این حوزه وجود دارد، برتر بودن مرغ های تخمگذار بومی رنگی، نژاد لوهمن قهوه ای نسبت به مرغ های بومی ایران است. لزوماً نژاد های مرغ قهوه‌ای از مرغ های تخمگذار بومی ایران بهتر نیستند؛ چرا که عوامل زیادی در کشور در میزان بازدهی و سودآوری مرغ های بومی تخمگذار تاثیر دارند.
در برخی از مرغداری ها شاهد آن هستیم که مرغ های بومی ایران به سودآوری قابل توجهی رسیده اند. این در مقابل برای مرغ های پر تولید وارداتی می تواند متفاوت باشد. 
البته ذائقه و سلیقه مردم در خرید مرغ های بومی ایرانی و خرید مرغ های وارداتی نیز تاثیر
گذار است.
لازم به ذکر است که مرغ تخمگذار بومی نژاد لوهمن قهوه ای جزو مرغ های صنعتی اصل بندی می شود. اگر مجوز واردات این نژاد به کشور صادر گردد،  نمی‌ توان مرغ ها را به واحدهای صنعتی کوچک ارائه داد. واحدهای مرغداری و پرورش مرغ تخمگذار،تنها اجازه پرورش مرغ های سفید را دارند.

 

 

فروش مرغ های بومی تخمگذار پر تولید به صورت اینترنتی

در فضای اینترنت و شبکه‌های مجازی شاید با خرید و فروش مرغ های پرتولید با نژادهای مختلف روبرو شده باشید.

 برخی از شاید با خرید و فروش مرغ های پرتولید با نژادهای مختلف روبرو شده باشید.
افراد که در این حوزه فعالیت دارند از نژادهای مرغ، اطلاعات کاملی ندارند و اشتباه مشخصات را اعلام می کنند. به طور مثال فروشنده، مرغ های درجه ۲ درجه ۳ را  با اسامی مرغ های پر تولید به فروش می رساند. برخی از افراد هم اطلاعاتی ندارند اما اطلاعات غلط به مشتری نمی دهند.

آنچه در خرید و فروش مرغ های پرتولید و مرغ های تخمگذار مطرح است، مسئله قاچاق مرغ ها از کشور همسایه می باشد. برخی افراد، نطفه این مرغ ها را وارد می‌کنند و در داخل کشور شروع به جوجه کشی و تولید مرغ های نژاد خارجی می نمایند.
چیزی که شما باید توجه داشته باشید این است که هر کدام از روش‌ های فوق برای دسترسی به مرغ های پر تولید معایب و مزایایی دارد.

اگرچه تولید افزایش پیدا می‌کند اما کیفیت مرغ ها نسبت به نسل قبلی خود ممکن است کمتر
باشد؛ وضعیت تخم گذاری آنها نیز به شدت تغییر پیدا می ‌کند.

یکی دیگر از چالش‌ های واردات مرغ بومی تخمگذار از کشورهای خارجی، تغییر رنگ تخم مرغ است. تخم مرغ های بومی وارداتی از نظر رنگ، سفید نیستند؛ اما خریداران، آنها را مانند تخم مرغ های بومی محلی، خریداری نمی‌کنند؛ بنابراین تخم مرغ های بومی وارداتی قیمت کمتری دارند.

ویژگی های مرغ اصیل بومی تخمگذار


 مرغ های بومی اصیل تخمگذار که در کشور ایران هستند با شرایط آب و هوایی همین کشور سازگار می باشند. مرغ های بومی را در مناطق روستایی معمولاً مشاهده می کنید. یکی از مهم ترین مراکز اصلاح نژاد مرغ بومی در استان مازندران قرار دارد. در این مرکز تحقیقات برای تکثیر و تولید بیشتر این نژاد ادامه دارد.
 در سایر شهرستان ها نیز ممکن است مرغ بومی وجود داشته باشد که البته  به احتمال زیاد، مرغ های دورگه محسوب می شوند که بر اثر اصلاح نژاد، تولید شدند. مرغ هایی که به صورت اصلاح شده در مراکز جهاد تولید و تکثیر می شدند، مرغ های جهادی نام داشتند. مرغ های تخمگذار بومی ایران، طبق آخرین تحقیقات در طول یک سال، حداکثر ۱۸۰ عدد تخم تولید می کنند. همین عامل باعث می شود این نژاد به زودی از بین برود. شاید به همین دلیل است که تعداد اندکی از این مرغ ها هنوز در مناطق روستایی و با استفاده از مواد غذایی مختلف پرورش داده می شوند.

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.