واکسیناسیون مرغ

آموزش انواع واکسن مرغ و روشهای واکسیناسیون

یکی از بهترین روش های اقتصادی و به نوعی بهترین روش در صنعت مرغ و طیور واکسیناسیون است. با صنعتی شدن این حرفه در پرورش مرغ و نگاه پرورش دهنده به راه‌های بیشتر شدن زاد و ولد مرغ ها ،بیماری ها و ویروس ها در این حوزه نیز توسعه یافته است. از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است پرورش دهنده باید با انواع بیماری مرغ ها و چگونگی واکسیناسیون آن آشنا باشد تا از خسارت احتمالی پیشگیری نماید.

انواع بیماری مرغ

نیوکاسل، گامبورو، آنسفالو میلیت ،آبله

واکسن نیوکاسل: نیوکاسل یکی از بیماری های خطرناک مرغ است .برای پیشگیری از این بیماری از قطره چشمی لاسوتا یا B1 در مدت زمان معین استفاده می‌شود .باید در نحوه واکسن آن دقت زیادی انجام شود.

واکسن گامبورو: واکسن گامبورو باید در عضله سینه مرغ تزریق شود.

واکسن آبله: واکسن به صورت تلقیح در مثلثی بال مرغ انجام می شود.

واکسن آنسفالومیلیت: این واکسن به صورت آشامیدنی به مرغ ها داده می شود.

روشهای واکسیناسیون مرغ:

روش تزریق : از روش‌های مرسوم واکسن مورد تزریق در عضله سینه یا زیر بال مرغ است میزان عمل تزریق بر اساس اعلام سازنده شرکت واکسن انجام می‌شود .
روش اسپری: واکسن را با آب مقطر رقیق می کنیم و از فاصله ۸۰ سانتی متر بالای سر مرغ ها اسپری می کنیم.
روش قطره چشمی: واکسن را با آب مقطر مخلوط میکنیم و با قطره چکان داخل چشم مرغ میچکانیم.
روش تلقیح در بال: در این روش از سوزنهای دوشاخه استفاده می شود .باید مراقب بود تا واکسن مرغ از دهان و چشم مرغ دور باشد و به آرامی در پوست تلقیح شود .

روشهای واکسیناسیون


گاهی اوقات پرورش دهنده بعد از انجام واکسیناسیون متوجه عدم کارایی واکسن می شود باید توجه داشت که ممکن است در مراحل عملیات نگهداری و آماده‌سازی کار به خوبی انجام نشده و یا اینکه نوع واکسن دارای کیفیت مناسب نبوده و یا اصلا واکسن به درستی تجویز نشده است نکته دیگری که لازم است پرورش دهنده در زمان واکسیناسیون به آن توجه کند آماده‌سازی مرغ ها و جوجه هاست که باید بدون استرس برای طیور واکسینه شوند.

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.

همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.