پرورش دام بهتر است یا طیور؟

برای کسانی که به دنبال راه اندازی کسب و کارهای حوزه کشاورزی و دامپروری هستند، یکی از مهم ترین سوالاتی که مطرح است این سوال می باشد؛ پرورش دام بهتر است یا طیور؟

زمانی که هنوز فرد، تصمیم گیری دقیقی در این حوزه انجام نداده است، قطعاً نمی‌تواند یک مکان مناسب یا یک مزرعه برای دامپروری و پرورش طیور انتخاب کند. هر یک از این حوزه های کسب و کار، ویژگی های خاص خود را دارند و اقدامات اولیه متفاوتی برای آنها باید انجام شود. پرورش دام و طیور با پرورش آبزیان یا نهال های کشاورزی بسیار متفاوت است و البته جزو پرتقاضاترین شغل ها محسوب می شود. به دلیل اهمیت راه اندازی کسب و کارها در حوزه دامپروری و پرورش پرندگان، برخی از سوال های مهم را در ادامه این قسمت عنوان می‌کنیم که می‌توانند به عنوان یک راهنمای کارآفرینی در حوزهکشاورزی و دامپروری باشند.

بهترین حوزه های فعالیت برای پرورش دامو طیور چیست؟

تحقیقات و مطالعات نشان داده است استقبال از دامپروری در سالن های مکانیزه بسیار بیشتر بوده، بنابراین راه اندازی کسب و کار هایی که گوسفند های بومی با قابلیت چند قلوزایی را داشته باشند پرسود خواهد بود. در حوزه پرورش پرندگان نیز بهترین گزینه،پرورش مرغ بومی تخمگذار است. پرورش مرغ بومی تخمگذار، منجر به تولید تخم مرغ خوراکی می شود. همچنین پرورش بوقلمون نیز در این موارد توصیه شده است. پرورش طیور با هدف جوجه کشی و تولید تخم نطفه دار، راه اندازی می شود نیز  یک ایده سودآور است.

انتخاب بین پرورش مرغ بومی تخمگذار و پرورش بوقلمون، نکته ای وجود دارد که به سودآوری این طرح مربوط است. پرورش مرغ بومی تخمگذار، بازار بهتری دارد و پرتقاضا است؛ بنابراین به راحتی می توانید سهم کوچکی از بازار را در ابتدا به دست بگیرید و در ادامه، کار را توسعه دهید. در مقابل، پرورش بوقلمون، سود بهتری دارد اما ثبات بازار تقاضا برای خرید محصولات این دسته، بسیار کمتر است.

از نظر سودآوری، پرورش مرغ تخمگذار یک برنامه ۱۵ ساله کفایت می کند اما در پرورش بوقلمون مولد، مدت زمان بهره برداری، بازه ۳ تا ۵ سال است. سود پرورش بوقلمون، بسیار بیشتر از پرورش مرغ است.

پرورش گوسفند بومی چندقلوزا؛ پرورش مرغ بومی؛ پرورش بوقلمون مولد؟ کدام بهتر است؟

برای راه اندازی کسب و کارهای حوزه دام و طیور با سه گزینه پرسود مواجه هستیم. بازار تقاضا برای گوسفند بومی بسیار بالا است؛ بنابراین سودآوری طرح پرورش گوسفند بومی چندقلوزا در رتبه اول قرار دارد. همچنین در مقایسه با پرورش بوقلمون مولد، بازدهی بهتری دارد. بازار پرورش گوسفند، باثبات تر است. سودآوری پرورش گوسفند بومی به میزان سودآوری پرورش مرغ بومی تخمگذار نزدیک است. البته اگر از لحاظ اعداد و ارقام بررسی کنیم، میزان سوددهی پرورش بوقلمون از هر یک از دو مورد قبلی بالاتر است؛ اما ثبات بازار بسیار کمتر است.

در پرورش گوسفند بومی، بیماریهای دام، کمتر اتفاق می‌افتد. این در حالی است که پرندگان با بیماری های بیشتری مواجه می شوند. بنابرایننیاز به یک متخصص دام و طیور همواره در کنار این کسب و کارها احساس می شود.

پرورش دام بهتر است یا طیور؟ کدام را انتخاب می کنید؟

برای انتخاب میان کارآفرینی در طرح‌ های پرورش دام یا پرورش طیور، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید. نتایج را کنار هم قرار دهید و پس از بررسی جزئیات، جمع بندی کنید. مشاوران کارآفرینی در این حوزه به صورت تلفنی یا به صورت اینترنتی، شما را برای این کسب و کارها راهنمایی می کنند.

 

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.