قفس مرغ

با داشتن قفس مرغ اصولی و استاندارد می توانید مرغ را در منازل مسکونی،سالن های پرورش، آپارتمان ها، باغ ویلا ها پرورش داد. قفس ها باید مخزن جمع آوری تخم داشته باشد که بلافاصله پس از تخم گذاری تخم مرغ ها به بیرون از قفس هدایت شود و مانع از آسیب رسیدن به تخم ها و شکسته شدن آنها توسط پرنده شود. همچنین قفس مرغ باید سینی جمع آوری فضولات داشته باشد. سینی فضولات معمولاً به صورت کشویی از قفس خارج می شود و پس از تخلیه فضولات به راحتی در مکان اولیه قفس قرار خواهد گرفت . این کار نیاز به جابجایی پرنده ندارد.

قفس مرغ استاندارد

امروزه با به‌کارگیری فناوری‌های روز دنیا بشر توانسته با طراحی و ساخت قفس تمام اتوماتیک تغییراتی در صنعت پرورش مرغ ایجاد کند تا به بهره وری های مطلوب دست پیدا کند.

۱-نقش دانخوری در قفس

به دلیل اینکه پرنده در قفس تحرک کمتری دارد، در نتیجه احتیاج به انرژی کمتری وجود دارد .از این رو کاهش مصرف دان کمتر است. با به کارگیری دانخوری در قفس تقسیم غذا در بین طور به نحو احسن مدیریت و سازماندهی می‌شود.نصب دانخوری در مدت زمان رشد طیور و عدم تخریب دان و کاهش هزینه ها نقش اساسی ایفا می‌کند. در نصب دانخوری بر روی قفس باید به این نکته توجه داشت که جوجه ها رشد مناسب داشته و در کل این بخش از قفس می تواند به صورت دستی و اتومات عمل کند. دانخوری دستی قیمت ارزانتری نسبت به دانخوری اتومات دارد.

۲- نقش آبخوری در قفس

آبخوری هم نیز مانند دانخوری به دو صورت برای قفس به کار گرفته می شود( دستی و اتومات). آبخوری های دستی معمولاً :کله قندی، ناودانی و لیوان شکل هستند. آبخوری های اتومات هم به شکل: زنگوله ای ،جامبو ،پستانکی یا نیپل و فنجانی در بازار دیده می‌شود. آبخوری اتوماتیک خیلی بهتر از آب خوری دستی است. به هر صورت نیاز آب برای طیور یکی از ارکان اساسی در رشد بهتر مرغ است.

نکاتی که باید در نصب آبخوری رعایت کرد

۱- در هفته‌های اولیه جوجه ها نسبت به دمای آب حساس هستند و نباید آب سرد در اختیار آنها قرار بگیرد.

۲- فاصله بین آبخوری نباید بیشتر از حد باشد. زیرا جوجه ها برای آب خوردن در یک جا جمع می شوند و این تجمع بیش از حد در یک نقطه دچار مشکلات تنفسی شده و جوجه هاتلف می شوند.

۳- در استفاده از آبخوری های کله قندی (دستی) بایدبه تعداد جوجه‌ها ویا مرغ ها دقت داشت. مثلاً برای یک کله قندی حداکثر ۵۰ جوجه جوابگو است .

۴- بعد از دو هفته می‌توان آبخوری های اتومات نصب کرد ولی باید دقت کنید که در روزهای اول آبخوری دستی جمع‌آوری نشود .

۵- شلنگ های انتقال آب به آبخوری باید شفاف باشد تا واکسن ها و داروها و رسوبات داخل آن مشخص شود.

۶- آبخوری نیپل و پستانکی در مرغداری‌ها گزینه ی بسیار عالی است .

۷-اگر می‌خواهید به همراه آب واکسن و داروی طیور را بدهید نباید آب موجود در آبخوری کلر دار باشد.

۳-جنس قفس

برای خرید قفس شما یک بار هزینه می کنید و سال های طولانی از آن قفس استفاده می کنید. پس باید دقت داشته باشید که هزینه صورت گرفته را به بهترین شکل و با کیفیت ترین قفس انتخاب کنید. اگر هنگام تولید قفس از جنس نامرغوب استفاده شود علاوه بر عمر کوتاه قفس، هزینه‌های سنگین و جبران ناپذیری را برای تولید کننده به وجود می آورد.

 

مواردی که باید در تولید قفس رعایت کرد عبارتند از

 

۱- استفاده از توری های مش گالوانیزه ضخیم در تمامی قفس: حتما در هنگام خرید قفس باید به این نکته توجه داشت که توری های به کار گرفته شده از جنس گالوانیزه گرم باشد تا در درازمدت از زنگ زدگی جلوگیری شود. قطر توری مش مورد استفاده باید متناسب با ظرفیت قفس و وزن پرنده باشد تا بتواند فشار وارده را تحمل کند.

۲-کف قفس :از مهمترین قسمت قفس کف قفس است چراکه فشار حداکثری بر روی کف قفس ایجاد می‌شود. پس باید به گونه‌ای طراحی شود که تمامی پرندگان بتوانند به راحتی روی صفحه جابجا شوند و یا اینکه شیب زیاد نداشته باشد تا پرندگان در یک نقطه جمع نشود.

۳-قفس باید شاسی کشی شود تا با تکان های مرغ ها به چپ و راست نرود و قفس دچار زاویه و بد شکلی نشود. با استفاده از شاسی کشی در قفس وزن کل پرندگان روی شاسی ها تقسیم می‌شود. جنس شاسی از پروفیل گالوانیزه است که بهتر است با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل شود.

۴-جمع آوری کود: معمولاً جمع‌آوری کودها در قفس به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می گیرد .در سیستم اتومات کودها بر روی نوار نقاله ها ریخته می‌شود و جمع آوری می گردد. اما به روش دستی فضولات پرندگان در سینی کود ریخته می‌شود که توسط کارگرها ی سالن جمع‌آوری می‌شود. در این روش جنس سینی باید گالوانیزه باشد تا در برابر رطوبت فضولات زنگ نزند .

 

مزایایی قفس مرغ استاندارد

۱- کاهش بیماری عفونی و انتشار آن

۲- کاهش مصرف دان

۳- کم شدن هزینه تهویه

۴-کم شدن هزینه گرمایشی و سرمایشی

۵- کم شدن شدید هزینه نیروی کار

۶- کاهش شدید تلفات

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.

همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

قفس های تولیدی گروه ما

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.