انواع قفس برای نگهداری مرغ

انواع قفس برای نگهداری مرغ های تخمگذار

 

در این مقاله انواع قفس برای نگهداری مرغ را شرح خواهیم داد. طراحی قفس مناسب برای نگهداری مرغ های تخمگذار بسیار اهمیت دارد. در سالن های پرورش مرغ تخمگذار، قفسه ها در چند ردیف و چند طبقه قرار می گیرند. تعداد طبقات قفسه ها می تواند تا ۵ ردیف هم باشد. نحوه چیدمان قفسه ها در ردیف و طبقات به عوامل مختلفی بستگی دارد. سیستم قفس برای پرورش مرغ های تخمگذار به اندازه ای اهمیت دارد که می تواند بر روی کیفیت تخم مرغ ها هم تاثیر بگذارد. به طور کلی دو نوع سیستم متداول و رایج برای این کار وجود دارد. سیستم پلکانی یا سیستم قفس کالیفرنیایی و دومین سیستم شامل قفس باتری یا طبقه ای است. در ادامه با هر کدام از این سیستم ها آشنا می شویم.

 انواع قفس برای مرغ های تخمگذار

۱- سیستم قفس کالیفرنیایی

 

سیستم قفس کالیفرنیایی در اصطلاح، سیستم منبری یا پلکانی هم گفته می‌شود. این قفس ها به صورت نیمه اتوماتیک هستند و به ندرت می توان تجهیزات تمام اتوماتیک را برای آن به کار برد. این قفس ها از جنس آهن گالوانیزه یا آلومینیوم ساخته شده اند. ساختار دانخوری و آبخوری برای مرغ ها از این ساختار تشکیل شده است؛ هم به صورت اتوماتیک و هم به صورت دستی می توان آبخوری و دانخوری را پر کرد. مواد جمع شده است کف قفس، بهترین کود مرغی محسوب می شود و می ‌توان آن را جمع آوری کرد و در جای دیگر مورد استفاده قرار داد. در هر متر مربع فضا، ۱۵ تا ۲۰ مرغ تخمگذار درون این سیستم قفس نگهداری می شود.

انواع قفس برای نگهداری مرغ

۲- سیستم قفس طبقه ای یا قفس باتری

 

سیستم قفس طبقه ای برای نگهداری مرغ های تخمگذار به دو دسته ساده و قفس تمام اتوماتیک تقسیم بندی می شود. سیستم قفس طبقه ای برای این کار جزو پربازده‌ترین طرح ‌های قفس است. در این روش قفس ها به صورت طبقه کنار هم قرار می‌گیرند و پسماند کف قفس، توسط یک نوار نقاله جابجا می شود. این نوع قفسه، اتوماتیک هستند. دانخوری و آبخوری به صورت اتوماتیک پر می شود. انواع آبخوری را می توان برای این سیستم قفس راه اندازی کرد. آبخوری نیپل و سیستم اتوماتیک بشقابی، زنجیره‌ای و واگنی برای دانخوری توصیه می شود.

سیستم قفس پله‌ای برای نگهداری مرغ های تخمگذار در مقایسه با قفس های طبقاتی، فضای بیشتری اشغال می کند و در نتیجه تعداد مرغ کمتری را میتوان داخل آن نگهداری کرد.

 با روش های پرورش مرغ تخمگذار آشنا شویم

 به طور کلی دو روش خانگی و روش صنعتی برای پرورش مرغ تخمگذار وجود دارد. بر اساس سیستم های قفس که در فوق توضیح داده شد، هر کدام مزایا و معایبی دارند.

اگر افراد، فضای کافی برای سالن پرورش مرغ را داشته باشند، روش پرورش در منزل را استفاده می کنند. قفس هایی که برای پرورش مرغ تخمگذار در منزل وجود دارد، ابعاد مختلفی داشته و در خانه های حیاط دار و حتی آپارتمان های مسکونی هم قابل استفاده است. قیمت خرید قفس مرغ بر حسب طبقه، مواد ساخته شده و تجهیزات اتوماتیک یا دستی، متفاوت خواهد بود.

برای پرورش مرغ تخمگذار به روش صنعتی معمولاً سالن های بزرگ و گسترده، انتخاب می‌شوند و در سطح گسترده اقدام به خرید قفس مناسب می گردد. قفس های چند طبقه برای فضاهای بزرگتر، مناسب هستند. هر چه قفس های مرغوب تر و بیشتر نگهداری شود، امکان پرورش مرغ تخمگذار بیشتر وجود دارد که در نهایت تولید و سودآوری را بیشتر می‌کند.

با ما همراه باشید

 

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.