سیستم جمع آوری تخم مرغ

معرفی سیستم جمع آوری تخم مرغ و ویژگی های آن

 

یکی از مهمترین تجهیزاتی که در پرورش مرغ تخمگذار لازم است، با نام سیستم جمع آوری تخم مرغ شناخته می شود. این سیستم از یک جمع کننده تخم ‌مرغ، تسمه انتقال و تیغه های تمیز کننده تسمه ها تشکیل شده است. یک نوار نقاله در این سیستم وجود دارد که برای جمع آوری تخم مرغ ها در نظر گرفته شده و مزایای زیادی را فراهم می‌کند.

 

نوار نقاله

 اگر تخم مرغ از طریق نوار نقاله منتقل شوند، از شکسته شدن جلوگیری می کند؛ تخم مرغ ها را سریع تر جمع می کند و به این ترتیب از دسترس مرغ ها خارج می شود؛ بنابراین مرغ ها نمی توانند به تخم ها آسیب وارد کنند. مجموعه این عوامل، کیفیت جوجه ها را افزایش می دهد. با استفاده از سیستم  فناوری تخم مرغ با نوار نقاله میزان شکستن تخم مرغ ها در قفس به کمتر از ۲/۱ درصد می‌رسد. این در حالی است که اگر پرورش مرغ تخمگذار در بستر انجام گیرد، میزان شکستن تخم مرغ ها به کمتر از عدد ۵/۴ درصد هم می‌رسد، بنابراین نوار نقال مزایای زیادی را خواهد داشت.

سیستم جمع آوری تخم مرغ

سیستم جمع آوری کود 

درباره کود جمع کن از قفس پرورش مرغ تخمگذار

 یکی از مهمترین تجهیزات سالن های پرورش مرغ تخمگذار، سیستم کود جمع کن است. این دستگاه از یک شبکه سیمی و تسمه تونی تشکیل شده � کود ها را به خارج از سالن منتقل می‌کند کود پرندگان از طریق نوار نقاله از سالن خارج می‌شود، بنابراین هوای تازه به طور پیوسته در محیط به جریان در می‌آید. این مسئله نشان می‌دهد که سالن پرورش مرغ تخم گذار باید مجهز به بهترین سیستم‌های تهویه باشد.

 مکانیزه کردن سالن های پرورش مرغ ها و تجهیزات جمع آوری کود، راندمان نهایی را افزایش می‌دهد و این در مقایسه با حالتی که مرغ ها در بستر نگهداری می شوند، می تواند هزینه های مصرف سوخت یا میزان تهویه را به حد مطلوب برساند. تهویه مرتبه سالن پرورش مرغ ها و خروج کود از شیوع بیماری‌های واگیردار جلوگیری می‌کند و سلامت مرغ های مادر را تضمین می نماید.

 

 مهمترین مزایای پرورش مرغ تخمگذار در قفس

 اگرچه پرورش مرغ بومی در بستر نسبت به پرورش مرغ ها در قفس مزایای زیادی را دارد اما سیستم قفس برای مرغ ها بسیار سودمند است.

 

مهمترین مزایای سیستم قفس برای پرورش مرغ به صورت زیر معرفی می شود:

  • کنترل بهتر شرایط بهداشتی مرغ ها، واکسن زدن، دارو دادن به مرغ ها و جدا کردن ساده تر مرغ های مریض از مرغ های سالم
  • حذف کوکسیدیوزوکرچی
  • امکان جای دادن تعداد بیشتری مرغ در قفس ها به صورت چند طبقه در حداقل فضا
  • امکان تغذیه بهتر مرغ ها و جلوگیری از ریخت و پاش در اطراف دانخوری
  • تولید تخم مرغ های تمیز تر و عدم شکستگی آنها

 

بهترین شرایط نگهداری از مرغ های تخمگذار چگونه است؟

 شرایط استاندارد برای سالن های پرورش مرغ تخمگذار، حدود ۲۵ درجه است. به ازای هر یک درجه کاهش یا افزایش، تغییراتی را در تولید یا تخمگذاری یا تغییر شرایط ظاهری تخم‌های و کیفیت آنها شاهد خواهیم بود. با تغییرات درجه دمای محیط، وزن تخم مرغ ها هم کاهش پیدا می‌کند. سالن پرورش مرغ باید از نور و تهویه کافی برخوردار باشد.

سیستم تهویه

 اگر سیستم های تهویه که بر اساس عملکرد خنک کنندگی – تبخیری کار می کنند در سالن نصب شوند، دمای سالن را می‌توانند تا ۱۹ درجه کاهش دهند. این مسئله برای مناطق گرمسیری اهمیت دارد. به طور کلی انتخاب سیستم های تهویه در سالن های پرورش مرغ با یک مدیریت صحیح امکان پذیر است. در این مسئله توجیه اقتصادی و هزینه ها بسیار اهمیت دارد.

 در یک فضای ۱۵ متری می توان با سیستم قفس عمودی حدود ۳۰۰ قطعه مرغ تخمگذار را در چهار طبقه نگهداری کرد.

 

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.