تغذیه مرغ تخم‌ گذار و قفس آن

تغذیه مرغ های تخم‌ گذار؛ سیستم نگهداری در قفس

 

یکی از نکاتی که باعث می شود پرورش مرغ های تخم گذار که در سیستم قفس نگهداری می شوند با کارایی و راندمان بالاتر انجام گیرد، توجه به تغذیه مرغ تخم‌ گذار است. تغذیه مرغ های تخم گذار به منابع معدنی و منابع مغذی تقسیم ‌بندی می‌شود و گروه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. آنچه اهمیت دارد اینکه منابعی که در تغذیه مرغ های تخم گذار در نظر گرفته شده است باید بتواند انرژی لازم برای مرغ ها را تامین کند. این مواد در برگیرنده پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ‌ها هستند. به طور کلی تغذیه برای مرغ های تخم گذار به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 

دسته بندی ها

  • منابع گیاهی (گندم، ذرت، انواع سبوس و انواع کنجاله)
  • منابع حیوانی (پودر گوشت، پودر استخوان، پودر ماهی و ضایعات کشتارگاهی)
  • منابع معدنی (نمک طعام و سنگ‌های آهکی)
  • سایر افزودنی ‌ها

همه ما می دانیم که مرغ های تخمگذار به دلیل اینکه باید در فرآیند تولید تخم مرغ فعالیت داشته باشند، نسبت به مرغ های گوشتی به مواد غذایی بیشتری احتیاج دارند. در تغذیه مرغ های تخم گذار باید میزان کلسیم دو تا سه برابر بیشتر باشد. مرغ هایی که در قفس نگهداری می شوند در مقایسه با سایر مرغ ها نیاز به منبع حاوی ویتامین ها، بخصوص ویتامین B12 بیشتری احتیاج دارند. با توجه به اهمیت تغذیه مرغ های تخم گذار و مرغ گوشتی در جدول زیر، منابعی که حاوی پروتئین، انرژی، کلسیم و فسفر مناسب است، آورده شده است. این مواد مغذی باید در تغذیه مرغ های تخم گذار موجود داشته باشد:

ماده مغذیانرژی (کیلوگرم/کیلوکالری)پروتئین (%)کلسیم (%)فسفر (%)
واحد۲۹۰۰۱۶۷۴/۳۳۳/۰

میزان تغذیه مرغ تخم‌ گذار

میزان تغذیه مرغ تخم‌ گذار به عوامل مختلفی نظیر سن مرغ ها، شرایط دمایی و انرژی موجود در جیره مرغ ها بستگی دارد. اگر درجه حرارت مکان نگهداری مرغ مکان از حدود ۲۷ درجه سانتیگراد بیشتر شود، مرغ های تخم گذار دچار استرس می شوند و تغذیه آنها کاهش پیدا می‌کند. اگر میزان انرژی دان مرغ افزایش پیدا کند، بهتر است حجم جیره غذایی، کمتر باشد. مرغ های تخمگذار حدود دو برابر بیشتر از مرغ های گوشتی به مصرف آب نیاز دارند.

 

تغذیه مرغ تخم‌ گذار

 آیا پرورش مرغ تخم گذاردر قفس مقرون به صرفه است؟

 

هزینه های زیادی باید صرف شود تا قفس های نگهداری برای مرغ های تخم گذار ساخته شود. همچنین نیاز به راه‌ اندازی تأسیسات مربوط به تهویه، گرمایش و نگهداری از مرغ ها بسیار ضرورت دارد. سرمایه گذاری قابل توجهی برای راه اندازی واحد نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار نیاز است. درآمد یک مرغداری از پرورش مرغ های تخمگذار و تولید بیشتر تخم مرغ ها در طول سال، این کسب و کار را از نظر اقتصادی توجیه می‌کند. این طرح سودآوری خوبی دارد.

با ما همراه باشید

 

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.