بسترسازی برای مرغ

بسترسازی مناسب برای پرورش مرغتخمگذار

بسترسازی برای مرغ های تخمگذار بسیار اهمیت دارد تا آنجا که می‌تواند سلامت، طول عمر و میزان تخمگذاری آنها را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی، مرغ های تخمگذار باید رشد خود را روی بسترهایی سپری کنند که حدود ۵ تا ۱۰ سانتیمتر با مواد جدید پوشش داده شده است. بستر باید در تمام قسمت آشیانه گسترده شود و تجهیزات پس از ضد عفونی شدن روی بستر قرار گیرند.

 

مواد تشکیل دهنده بستر

 از موادمختلف برای بسترسازی محل نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار استفاده می شود. پوسته های برنج یا تراشه های چوب دو گزینه برای این کار هستند. کاه چاپر شده، پوسته بادام زمینی، خاک اره و سایر موارد برای این کار نیز توصیه شده اند. نکات مهمی در بسترسازی سالن پرورش مرغ تخمگذار وجود دارد. هیچ مواد شیمیایی نباید در بستر وجود داشته باشد. عوامل بیماری زا یا آلاینده و حتی گرد و غبار نباید در بستر نفوذ کرده باشد. اگر گزینه هایی که بتوانند رطوبت هوا را جذب کنند و به نوعی عایق باشند برای بسترسازی انتخاب شود بسیار تاثیر
بهتری دارد.

 

بستر آماده

 اگر یک بستر، آماده شده و گله مرغ تخمگذار روی آن پرورش داده شده باشد و خطری برای سلامت آنها ایجاد نکند، می ‌توان از این بستر برای دوره بعدی پرورش مرغ ها استفاده کرد.

 برای این که کپک زدگی در بستر مرغ های تخم گذار ایجاد نشود بهتر است آبخوری ها در فاصله های مناسب جابجا شوند. آن قسمت که خیس شده یا دچار کپک زدگی جزئی شده است باید به سرعت حذف شود. ممکن است بستر نیاز به تجدید شدن با مواد جدید داشته باشد. همچنین بستر مرغ ها باید از تهویه خوبی برخوردار باشد.

 

بسترسازی برای مرغ

 مهمترین استانداردها برای مواد بستر سازی پرورش مرغ های تخمگذار

  • موادی که برای بستر سازی استفادهمی‌شود نباید محیط مرغها را آلوده کند؛ مشکلات تنفسی ایجاد کند یا به طور کلی بهبه سلامت آنها آسیب بزند.موادی که در بستر مرغ ها به کار می رود نباید حاویعوامل سمی یا قارچ ها باشد. موادی که برای بسترسازی استفادهمی شود، برای کف آشیانه جوجه ها هم مناسب است. استاندارد عمق برای بسترسازی با مواد مناسب به نوع
  • مواد بستگی دارد.

 

نگهداری مرغ های تخمگذار در قفس بهتر است یا روی بستر ها؟

 یکی ازبهترین راهکارها برای پرورش تجاری مرغ های تخمگذار این است که در دوره پرورش، مرغ ها در سال نگهداری شوند و برای دوره تخمگذاری به بخش دائمی منتقل گردند. اگرچه تمام جوجه ها در ۵۶ هفته اول زندگی در یک شرایط متعادل نگهداری می شوند، پس از این دوره، تعداد جوجه ها تعیین کننده دوره تولید یا تغییرات جوجه ریزی خواهد بود.

 اگر مرغ های تخمگذار در دوره تولید در بستر نگهداری شوند ممکن است تا ۲۰ هفتگی در سالن باقی بمانند. علاوه بر این اگر قرار باشد مرغ در زمان تولید تخم مرغ به سیستم قفس منتقل شود، باید بین ۱۴ تا ۲۰ هفتگی به سالن تولید انتقال داده شود.

 

سالن پرورش

 امروزه در بیشتر سالن های پرورش مرغ تخمگذار، پرندگان در سنین پایینتر، حدود هجده هفتگی، منتقل می‌شوند. مرغ هایی که در این سن قرار دارند نسبت به مرغ های مسن تر، سطح کمتری را اشغال می کنند. بنابراین اگر در سن ۱۸ هفتگی به سالن منتقل شوند، ظرفیت سالن در دوره رشد افزایش می‌یابد و می‌توان مرغ بیشتری را در سالن نگهداری کرد.

 

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.