دوره پرورش مرغ تخمگذار به چه عواملی بستگی دارد؟

دوره پرورش مرغ تخمگذار یکی از عبارت های تخصصی است که برای پرورش مرغ های تخمگذار عنوان شده است. این دوره با نام پرورش “نیمچه تخمگذار” یا “پولت” نیز شناخته می شود. دوره پرورش نیمچه تخمگذار از یک روزه تا سه ماهگی بوده که حدود ۹۰ تا ۱۰۰ روز طول می کشد. پس از آن که نیمچه تخمگذار به رشد خود رسید به سالن های تولید منتقل می شود. در سالن های تولید، قفس های مخصوص نگهداری مرغ تخمگذار با رعایت استانداردهای لازم قرار دارند. شیوه های پرورش نیمچه تخمگذار از زمان های گذشته تا امروز دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است.

دوره پرورش مرغ تخمگذار

راهکارهای مدیریتی برای کنترل دوره پرورش مرغ تخمگذار

 

 در دوره پرورش مرغ تخم گذار برای رشد نیمچه تخمگذار، عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند. شرایطی که به نوعی با وضعیت دمایی و آب و هوایی، نو شرایط آب برای آشامیدن، تعداد تراکم پرندگان در یک منطقه و رسیدگی به وضعیت بهداشتی و سلامت نیمچه های تخمگذار در رشد آنها بسیار تاثیر دارد. روش هایی که مدیریت این وضعیت را ساده تر و بهتر کند، تاثیر معنی داری در وزن بدن نیمچه های تخمگذار خواهد داشت. به دنبال آن شیوع بیماری های پرندگان کاهش پیدا می کند و میزان نوک‌زدن آنها به پرهای و انگشتان نیز بسیار کمتر خواهد شد.

راهکار مناسب برای رشد نیمچه تخمگذار

 

 با توجه به اهمیت مسائل فوق، یکی از راهکارهای مدیریتی برای رشد نیمچه تخمگذار فرآیندی است که به آن “نوک چینی” گفته می شود. برای این منظور، در سن ۷ تا ۱۰ روزگی، نیمچه های تخمگذار تحت برنامه نوک چینی قرار می‌گیرند. قبل از آنکه نیمچه تخم گذار به سن ۱۰ هفتگی برسد، باید مجدداً نکته چینی انجام شود تا تاثیر منفی روی وزن بدن او نداشته باشد.

 برخی دیگر از راهکارهای مدیریتی برای پرورش نیمچه تخمگذار وجود دارد. کاهش برنامه نوردهی یکی از این روش ها است. در اثر این راهکارها، نیمچه ها فرصت بیشتری برای غذا خوردن پیدا می کنند. در مدت زمان ۶ هفته، دوره نوردهی باید به تدریج کاهش پیدا کند تا به میزان حداقل برسد. این شرایط تا زمان تخمگذاری در همین حد باید باقی بماند.

با ما همراه باشید

 

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.