ashyouneh

مرغ های تخم گذار دارای صفات زیر هستند:

سر:

سر دارای رشد مناسب و خوب می‌باشد.

تاج:

تاج قرمز پررنگ، بزرگ و اغلب به طرز خوبی بالای سر قرار گرفته است.

چشم ها:

چشم درخشان و عقابی می‌باشد. (چشم های کم رنگ و فرو رفته اغلب نشانه وجود بیماری در گله است.)

شکم:

شکم مرغ های تخم گذار نرم بوده و پوست آن نازک می‌باشد.
(شکم های سفت و چربی دار نشانه این است که مرغ غذای خورده شده را به تخم مرغ تبدیل نمی‌کند. در عوض آن را به چربی ذخیره در محوطه بطنی تبدیل نموده است. شکم های زیاد بزرگ و ورم کرده و غیر عادی اغلب به دلایل زیر می‌باشد. تومورهای شکمی و افتادن تخم مرغ یا زرده به داخل محوطه شکمی از دلایل ان است.)

استخوان های لگن

استخوان های لگن مرغ تخم گذار بایستی نازک و انعطاف پذیر باشند. اما اگر کلفت و به هم نزدیک باشند دلیل غیر تخمی بودن مرغ است.

نحوه تشخیص خوب یا بد بودن مرغ تخم گذار از استخوان لگن

معمولا به وسیله قرار دادن تعداد انگشتان در بین دو استخوان لگن می توان وضعیت مرغ را مشخص کرد. اگر سه انگشت در آن جای بگیرد مرغ تخمی بسیار
خوب می باشد. اما اگر دو انگشت در بین آنها جا بگیرد معمولی و بد است.

نحوه تشخیص خوب یا بد بودن مرغ تخم گذار از فاصله بین استخوان جناق سینه و لگن 

فاصله بین استخوان جناق سینه و استخوان لگن نیز نشانه بسیار خوبی برای اندازه گیری خاصیت تخم گذاری مرغ است. هر چه این فاصله بیشتر باشد بهتر است. دلیل این است که حجم محوطه شکمی یا عمق بدن خوب است. زیرا یک مرغ تخم گذار برای تولید تخم مرغ، به فضا و محوطه بیشتری در داخل شکم خود احتیاج دارد. تا یک مرغ غیر تخم گذار.

وقتی که تولید تخم مرغ در مرغی متوقف گردید؛ چربی اطراف شکم را می گیرد. از اینرو شکم جناغ سینه به طرف استخوان لگن به هم نزدیک می شوند . هم چنین انتهای استخوان جناغ سینه به طرف استخوان لگن کشیده می شود. از عمق شکم کاسته خواهد شد.

بطور کلی شکم را در مرغ های خوب می توان با لمس کردن  از نظر خاصیت تخم گذاری قضاوت نمود.

سینه:

سینه نیز مانند شکم بایستی از نظر طول و عرض و عمق مناسب باشد. مرغ هایی که سینه های لاغر دارند . یا استخوان سینه و جناغ سینه دچار خمیدگی و بد شکلی است مرغ های تخم گذار خوبی محسوب نمی شوند.

پرها:

پر معمولا ساییده شده ، کهنه و گاهی پاره می شوند. زیرا اینگونه مرغ ها از تمام مواد غذایی برای تولید تخم مرغ استفاده می کنند. از

این رو پرها به مرور براقیت و شفافیت خود را از دست می دهند . در صورتی که مرغان غیر تخم گذار دارای پرهای روشن و شفاف هستند.

مقعد:

در مرغ تخم گذار، گشاد ،مرطوب و گرم است . اما در مرغ های غیر تخم گذار تنگ و خشک و سرد است. با در نظر گرفتن موارد فوق به اضافه پرریزی و پیگمانتاسیون که در مبحث گذشته به آن اشاره شد. مرغ ها را از نظر تخم گذار بودن به ۵ درجه تقسیم می شوند.(خیلی بد- بد- متوسط- خوب- خیلی خوب) 

لطفا از پیج اینستاگرام ما دیدن کنید.

آموزش پرورش مرغ تخم گذار در قفس

 

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

با پشتیبانی 24/7 در خدمتتان هستیم.
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟
سلام وقتتون بخیر! برای ارتباط با پرسنل پشتیبانی هر بخشی که میخواهید، آن را انتخاب کنید.