ویژگی های قفس خوب

ویژگی های قفس خوب برای نگهداری طیور /  قسمت اول

 

همانطور که در مطالب قبلی هم اشاره کردیم یکی از مهمترین الزامات برای کسب و کار پرورش مرغ های تخمگذار یا مرغ های گوشتی، در اختیار داشتن قفس مناسب است. در این قسمت با سه مورد از مهمترین ویژگی های قفس خوب آشنا می شویم:

 

۱- به کارگیری مصالح توری مش گالوانیزه با ضخامت استاندارد در تمام قسمت های قفس

 

یکی از مهمترین ویژگی‌های قفس نگهداری پرندگان، به ویژه برای پرورش مرغ، ساخت قفس ها با ضخامت مناسب از توری مش گالوانیزه است. توری گالوانیزه در طولانی مدت، دچار زنگ زدگی نمی شود و دوام و استحکام لازم را دارد. فراموش نکنید از توری مرغی برای ساخت قفس استفاده نشود. برای طراحی قفس با استفاده از توری مش گالوانیزه، قطر معینی انتخاب می‌شود. این موارد با توجه به ظرفیت قفس و وزن پرندگان داخل قفس تنظیم می گردد؛ چرا که باید بتواند فشار وارد شده از طرف پرنده را به دیواره های قفس تحمل کند و از همه مهمتر، نقاط اتصالات و جوشکاری جدا نشود.

 

ویژگی های قفس خوب

 

۲- ساخت قفس شاسی دار از مواد فولادی گالوانیزه

 

یکی دیگر از ویژگی های قفس خوب، استفاده از قفس هایی است که شاسی دار هستند و شاسی آن از جنس گالوانیزه ساخته شده است. در برخی از انواع قفس های متداول در بازار، به جای شاسی از اتصالاتی استفاده می‌شود که به صورت چپ و راست، قفس ها را به یکدیگر وصل کرده است. به مرور زمان این مدل قفس ها دچار تاخوردگی و انحنا می شوند؛ چرا که پرندگان داخل قفس بسیار در حرکت اند و کوچکترین فشار به دیواره های قفس، آنها را از شکل  طبیعی خود خارج می کند. انواع قفس شاسی دار بدون نیاز به اتصالات بست یا سیم های اضافی، تنها بر روی شاسی ها و با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می شوند. قفس های شاسی دار برای نگهداری پرندگان، مجهز به چرخ هستند که به راحتی می‌توان آنها را در موقعیت های مختلف جابجا کرد.

 

ویژگی های قفس خوب

۳- طراحی کف قفس

یکی از مهمترین ویژگی های یک قفس خوب این است که کف قفس به صورت استاندارد و محکم طراحی شده باشد. بیشترین وزن پرندگان و بیشترین فشار به کف قفس وارد می شود، بنابراین این قسمت باید به گونه ای طراحی شده باشد که پرنده ها روی آن حرکت کنند. البته توجه داشته باشید که کف قفس باید شیب ملایم داشته باشد. شیب کف قفس موجب می شود پس از تخمگذاری پرندگان، تخم آن ها در یک شیب ملایم از قفس خارج شود. اگر شیب کف قفس بیشتر از ۱۰ درجه باشد، تخم ها با سرعت زیاد از قفس خارج می‌شوند و احتمال شکستن آنها بیشتر است.

ویژگی های قفس خوب

برای کف قفس از توری مخصوص از نوع توری مش گالوانیزه استفاده می شود. توری مش به فاصله حدود یک و نیم سانتی از یکدیگر جوش میخورد. بهتر است از توری های پلاستیکی برای کف قفس پرندگان استفاده نشود. این فاصله در حد استاندارد بوده و اگر از این حد کمتر باشد، فضولات پرندگان نمی توانند از داخل قفس به بیرون منتقل شوند. اگر از این حد، فاصله توری ها بیشتر باشد، پای پرندگان در لابه لای سیم ‌ها گیر می کند و آسیب می بینند.

با ما همراه باشید

 

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.