بیماری نیوکاسل

نیوکاسل

تهیه ی مواد غذایی سالم نقش مهمی در زندگی انسانها دارد. گوشت طیور به عنوان یک منبع پر ارزش پروتئینی در تغذیه انسان جایگاه ویژه دارد
مرغ از دیگر طیور زود تر و کم هزینه تر به بازار مواد غذایی می رسد .مرغ به طور کل از دیگر طیور نسبت به بهداشت محیط زندگی حساس‌تر است.
نیوکاسل یک بیماری مشترک بین انسان و طیور است با این تفاوت که ویروس نیوکاسل در انسان ایجاد بیماری خفیف می کند و باعث تورم ملتحمه چشم می شود.
ویروس نیوکاسل یک بیماری عفونی واگیردار است که باعث عفونت در دستگاه تنفس می شود.


تاریخچه بیماری نیوکاسل


عامل بیماری نیوکاسل ویروس پارامیکزو ویروس است.نیوکاسل برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ میلادی در شهر نیوکاسل انگلستان و در جاوه اندونزی گزارش شد .در انگلستان با کشتار دسته جمعی طیور مبتلا به نیوکاسل و با نابود کردن طیور در معرض سرایت و ضدعفونی قفس ها و سالن های آلوده این بیماری را کنترل کردند.


نشانه‌های بیماری در مرغ

نشانه بیماری نیوکاسل


نیوکاسل فوق‌العاده واگیردار است. به طور کلی نیوکاسل در پرندگان اثرات عصبی تنفسی و گوارشی ایجاد می کند .نیوکاسل بیشتر مرغ ها و خروس ها را نسبت به دیگر طیور مبتلا می کند .درجوجه ها با سرفه و صدای شبیه به سوت کشیدن و ناله کردن هنگام تنفس، تنفس های نامنظم ،فلج نسبی یا کامل ،تغییر جهت چرخش و برگشت سر به پشت یا به زیر شکم و در مرغ های بالغ علاوه بر برخی از علایم یاد شده اسهال آبکی سبز رنگ و بدبو ،از دست دادن اشتها، گیجی و خواب آلودگی، بال های آویزان شده و کشیدن پاها برروی زمین است.


راه های انتقال بیماری نیوکاسل


انتقال بیماری از راه فضولات و ترشحات و اعما و احشای پرندگان آلوده و نیز تماس آنها با طیور سالم صورت می‌گیرد .تخم مرغهایی که از مرغ‌های مادر آلوده به دستگاه جوجه کشی وارد می‌شود و ظرف آب آشامیدنی آلوده

راه های انتقال بیماری نیوکاسل

راه‌های پیشگیری از بیماری نیوکاسل مهمترین راه پیشگیری، دور نگه داشتن طیور ازدیگر طیور آلوده است. قرنطینه و جدا نگه داشتن طیور حساس همراه با رعایت نکات بهداشتی می تواند بیماری را کنترل کند. کارگران و وسایل و ماشین‌آلات داخل سالن نیز می توانند ناقل بیماری نیوکاسل باشند. مرغ های آلوده باید با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی سوزانده شوند .سالنهای پرورش باید قبل از جوجه ریزی به طور کامل ضدعفونی و شستشو داده شوند.

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.

همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.