بیماری گامبورو

گامبورو بیماری طیور

گامبورو یک بیماری عفونی با تخریب لنفوسیت ها در طیور مشخص می‌شود. بیماری گامبورو عفونت ویروسی حاد فوق‌العاده مسری برای جوجه های جوان است. این بیماری یکی از مشکلات اساسی و اصلی پرورش طیور در دنیا می باشد. نکته قابل تامل اینکه نشانه های بالینی در آن تشخیص داده نمی شود. این ویروس در برابر بسیاری از ضدعفونی کننده ها مقاوم و حداقل به مدت چهار ماه در محیط مزرعه به صورت عفونت زا باقی می‌ماند.


علائم بیماری زایی گامبورو ونشانه‌ها

این بیماری در طیور از ۳ تا ۶ هفته با شدت زیاد و یا شاید هم در برخی موارد در ۱۵ هفتگی این بیماری بروز کند. علائم این بیماری اسهال سفید آبکی، کثیفی پرهای مخرج ،بی اشتهایی، کز کردیدگی و بستن چشمها ،بی حالی .
گاهی پرنده به دلیل خارش مقعد، ممکن است به مخرج نوک بزند که با خونریزی و التهاب همراه است. دوره بیماری بسیار کوتاه است. پس از ۴۸ ساعت رویت نشانه ها و علائم در طیور مرگ و میر شروع می‌شود. میزان مرگ جوجه های تخمگذار در برخی موارد نزدیک به ۶۰ درصد و در جوجه های گوشتی ۲۰ درصد است .

علایم بیماری گامبورو


پیشگیری و درمان گامبورو

بهترین راه برای درمان ویروس گامبورو اجرای اصل پیشگیری است. این ویروس به راحتی توسط کارکنان سالن ها ی پرورش طیور و تجهیزات وسایل نقلیه آلوده بین مزارع منتشر می‌شود .به دلیل مقاومت بیش از اندازه این ویروس، از بین بردن قطعی ویروس گامبورو با موفقیت انجام نخواهد شد. پس پرورش دهنده با انجام مدیریت صحیح در اجرای خالی کردن سالن‌ها و ضدعفونی کردن سالن ها و سوزاندن دیواره ها وسطح سالن تا حد قابل ملاحظه ای از وقوع بیماری جلوگیری می کند. اما اطمینان صد درصد وجود ندارد. بعد از اجرای این نکات بهداشتی و واکسیناسیون طیور راه دیگر مقابله با این بیماری است.

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.

همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.