تشخیص سن مرغ

تشخیص سن مرغ و ضرورت آن

در این بخش قصد داریم به بررسی روش های تشخیص سن مرغ بپردازیم اما قبل از آن لازم است، ضرورت دانستن و تشخیص سن مرغ و اهمیت پرورش آن در سنین مختلف، مورد بررسی قرار گیرد…

روش های تشخیص سن مرغ

با وجود همه این مسائل، تشخیص سن مرغ از ضرورت و اهمیت خاصی برخوردار است، البته فرآیند چندان پیچیده ای هم نیست و شما میتوانید با چند آزمایش ساده سن مرغ را تشخیص دهید.

یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.

اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.

همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

تشخیص سن مرغ
تشخیص سن مرغ

علائم ظاهری تشخیص سن مرغ و علائم ظاهری مرغ های آنتی بیوتیکی

متاسفانه اخیرا شاهد این هستیم که با استفاده از آنتی بیوتیک ها سن مرغ را سریع بالا میبرند.

تشخیص سن مرغ یکی از موضوعات مهم است زیرا مرغ منابع مهم پروتئینی، در تغذیه انسان است و در ایران و اکثر نقاط دنیا بخش مهمی از رژیم پروتئینی انسانها را تشکیل میدهد، انسان ها نه تنها از مواد غذایی برای رفع گرسنگی، بلکه برای بهره وری بیشتر از آن ها استفاده میکنند.

بر این اساس، اهمیت سلامتی مواد غذایی نباید از دید انسان ها پنهان بماند، راه هایی هم برای تشخیص سن مرغ هایی که مواد و آنتی بیوتیک استفاده کرده اند وجود دارد.

انسان با استفاده از روش های نوین پزشکی و دامپزشکی، بیماری های دام و طیور را شناسایی و کنترل نموده و در این راستا استفاده از آنتی بیوتیک ها را همانند داروهای دیگر به خدمت گرفته است.

اما با توجه به مسائل ذکر شده، طبیعی است که نگرانی هایی در مورد فرآورده های حاصله از این دام ها که عمدتا به طریق صنعتی پرورش داده میشوند، در میان مصرف کنندگان، مسئولین بهداشتی و سازمانهای ذی ربط به وجود آید.

این امر جامعه پزشکی و دامپزشکی در جهان و ایران را بر آن داشته است تا تحقیقات متعددی حول محور باقی مانده داروها خصوصا آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی انجام دهند.

در این میان مطالعات در مورد گوشت مرغ و تخم مرغ به دلیل خصوصیات پر ارزش تغذیه ای نظیر درصد پروتئین بالا، میزان چربی کم، طبخ آسان و سریع و نظایر آن نسبت به سایر فرآورده های دامی بیشتر بوده است.

از طرفی، وجود باقیمانده های آنتی بیوتیک در فرآورده های دامی و مصرف آن توسط انسان از طریق زنجیره غذایی باعث بروز واکنش های آلرژیک، تب، اسهال، گرفتگی ماهیجه های شکمی، اثرات مخرب بر متابولیسم مواد در دستگاه گوارش و نظایر آنها میشود.

تشخیص سن مرغ با استفاده از پرها

یکی از راه های تشخیص سن مرغ، توجه به پرهای مرغ میباشد. پرهای مرغ های جوان سالم هستند و زیبایی خاص خود را دارند.

مرغ ها بعد از تخمگذاری دچار ریزش پر میشوند و بعد از مدتی دوباره پرها رشد میکند ولی در مرغ های پیر رشد پرها کم و حتی متوقف میشود.

به پیج اینستاگرام ما سر بزنید

 

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.