ashyouneh

کبک پرنده ای قهوه ای مایل به خاکستری در قسمت بالای بدن و زرد خیلی کمرنگ در ناحیه شکم است.از نظر ظاهری هیچ تفاوتی بین کبک پرورشی و وحشی وجود ندارد .کبک ها به طور کل سالی یک بار تولید مثل دارند و از فروردین ماه فصل تولید مثل آغاز و تا اوایل مرداد ماه ادامه دارد. پرورش کبک همچون دیگر پرندگان نیاز به آگاهی وامکانات لازم دارد. درادامه به برخی موارد اشاره خواهیم کرد.

روشهای راه اندازی یک واحد پرورش کبک

۱-خرید تخم بارور با وزن ۲۵-۱۶ گرم و اندازه ۳۱ * ۴۲ میلی متر و دوره جوجه کشی ۲۵ روز.

۲-خرید جوجه یکروزه

۳ -خرید گله مولد

۴ -خرید نیمچه

جوجه های تازه از تخم متولد شده این پرنده تقریبا ۱۳ تا ۱۴ گرم وزن دارد .که برای تولید گله گوشتی و مولد پرورش بایدچنانچه هدف از پرورش کبک تولید گوشت باشد معمولاً پرنده را تا ۲۰ هفتگی نگهداری می کنند تا به وزن ایده‌آل برسد سپس به بازار عرضه می کند .اما اگر هدف پرورش گله تخم گذار باشد بایستی بعد از بیست هفت گله را به مدت ۸ هفته وارد دوره تاریکی “خاموشی -استراحت “قرار داد و بعد از آن می‌توان با تغذیه جیره های مخصوص دوره تولید وتخمگذاری شروع شود.

نقش ماشین جوجه کشی در پرورش کبک

هر چه شرایط جوجه کشی مناسب تر باشد میزان جوجه دهی برای بخش پرورش مناسب‌تر خواهد بود .جوجه کشی قلب پرورش محسوب می‌شود .دوره جوجه کشی کبک ۲۴ روزه است و درجه حرارت ماشین جوجه کشی باید ۹۹.۸ درجه فارنهایت تنظیم شود .میزان رطوبت باید ۶۵ درصد باشد .عدم رطوبت کافی باعث می‌شود پوسته تخم ها خشک شود این امر باعث می‌شود جوجه کبک ها به سختی تخم را بشکنند و از تخم خارج شوند. معمولاً در دستگاه جوجه کشی برای حفظ رطوبت از پارچه ای خیس در داخل هچر استفاده می کنند یا اینکه مرطوب‌کننده اتومات استفاده می‌شود. یکی دیگر از کارهایی که باید انجام داد این است که تخم ها را باید بچرخانید تا از نزدیک شدن و چسبیدن جنین به سطح پوست جلوگیری به عمل آید .در همه مراحل حفظ بهداشت در فرایند جوجه کشی احتمال تلفات را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد .

جیره غذایی در پرورش کبک

در طبیعت معمولاً برگ ها ،میوه ها ،گاهی حشرات ،دانه ها و ملخ ها هستند .اما در سیستم صنعتی از خوراکهای با فرمول کنجاله سویا ،ذرت و… استفاده می‌شود .البته باید به این نکته توجه داشته باشید که کنستانتره ساخته شده بر اساس گوشتی و مولد تامین می‌شود .کبک نسبت به سایر پرندگان در مقابل بیماری مقاوم است به همین دلیل ارگانیک تر پرورش می‌یابد و بی نیاز به داروهای متعدد است. میزان مصرف غذایی یک کبک مولد در حین تولید روزانه حدود سی گرم است که به ازای هر هفت کیلوگرم غذای مصرفی یک کیلوگرم گوشت تولید می کند.

تولید مثل کبک در طبیعت

کبک هادر طبیعت تک همسر هستند. یعنی هر کبک نر با یک کبک ماده جفت گیری دارد. اما در روش صنعتی هرکبک نرمی‌توانند با ۳یا۴ کبک‌ماده آمیزش داشته باشد. در روش صنعتی میزان تخمگذاری و درصد جوجه آوری و دیگر خصوصیات در حد مطلوب و قابل قبول است.

زمان جوجه‌ریزی کبک

کبک ها هم مانند دیگر پرندگان در شرایط طبیعی و در فصل خاصی قادر به تولید مثل هستند. اما ما با فراهم کردن همان شرایط طبیعی می‌توانیم در تمام فصول و در تعداد زیاد به بهره‌برداری اقتصادی بپردازیم. لازم به ذکر است .دو هفته ابتدایی پرورش کبک از اهمیت بالایی برخوردار است پس باید بابرنامه ریزی دقیق کارها انجام شود وجایگاه جوجه ها باید گرم باشد و آب و دان به راحتی در دسترس قرار داشته باشد.

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.

همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با پشتیبانی 24/7 در خدمتتان هستیم.
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟
سلام وقتتون بخیر! برای ارتباط با پرسنل پشتیبانی هر بخشی که میخواهید، آن را انتخاب کنید.