ashyouneh

کبک را به طور کامل بشناسید
[ ۰ تا ۱۰۰ شناخت کبک ]

در میان پرنده­‌های وحشی گونه­‌ای به اسم کبک وجود دارد که می­‌توانید آن را به خانه آورده و تکثیرش کنید. گوشت این حیوان قابل خوردن بوده و برای افرادی مناسب می‌باشد که به‌دنبال خوراک‌­های گرم و مقوی می‌گردند. با هر بار مصرف گوشت کبک مقدار زیادی کلسیم، فسفر، آهن و بی‌­نهایت عناصر مهم وارد بدنتان خواهد شد.

 در کنار این‌­ها افرادی می­‌خواهند برای کسب درآمد این موجود دوست داشتنی را در خانه پرورش بدهند. اینکار نیاز به ابزار حرفه‌­ای دارد و با تهیه‌­ی قفس نگهداری کبک شرایط ایده‌آلی برای تکثیر فراهم کرده­‌اید.

زمان مورد نیاز برای مطالعه این مقاله ۷ دقیقه است.

کبک

در این مطلب از ابتدای مسیر بوجود آمدن کبک صحبت ­می­‌کنیم و در ادامه نکاتی در مورد رشد و تغذیه خواهیم گفت. آخر هم یکی از ابزار­های مهم و حرفه‌ای به نام قفس نگهداری کبک را معرفی می­‌کنیم که کمک می­‌کند تمام برنامه‌ریزی‌هایی که برای تکثیر کرده‌اید درست اجرا شوند.

تخمگذاری کبک

تخم کبک از لحاظ سایز با تخم‌مرغ تفاوت زیادی دارد و ریزتر می­‌باشد. در مورد رنگش هم پس زمینه‌­اش سفید خالص نیست و کمی به زرد مایل شده. در نهایت لکه‌­های پراکنده‌­ی زیادی بر رویش نقش بسته که سبب شده زیباتر و متفاوت‌­تر به نظر برسد.

 • برای تولید تخم­‌های خوراکی اینکار را انجام دهید..

تکثیر کبک هم به پرندگان دیگر شباهت دارد و موقعی که مرز بلوغ را رد کند وقتش شده تولید مثل کند. آیا برای بدست آوردن تخم خوراکی نیاز هست تعدادی کبک نر در قفس نگهداری کنیم؟

اگر قصد جوجه‌کشی دارید باید تخم‌­ها نطفه داشته باشند بنابراین وجود کبک نر الزامی می‌­باشد در غیر اینصورت کبک ماده خود به خود به بلوغ که رسید تخمگذاری را آغاز می­کند. در این شرایطی همه‌­ی تخم‌­ها خوراکی خواهند بود.  

 •  
کبک
 • سن بلوغ

بعد از اینکه حدودا ۷ ماه از نگهداری جوجه کبک­‌ها گذشت، در آن­ها رفتارهایی را می­بینید که نشانه­‌ی بلوغ می­‌باشد. مثلا مشاهده می­کنید بدنبال چوب‌­­های ظریف می­‌گردند سپس شاخه‌ها را روی هم میچینند تا فضای امنی برای تخم‌­ها آماده شود.

همه‌ی کبک‌ها برای تخمگذاری آماده نمیشوند مگر آن­هایی که در نور محیط کافی زندگی کرده باشند، خوراک خوبی مصرف کرده و در محیطی دور از استرس وقت گذرانده باشند.

 • فصل تخمگذاری

فروردین که برسد رفتار کبک‌­ها عوض میشود تا برای تخمگذاری آماده شوند. اینکه تا چند ماه به تخمگذاری ادامه بدهند بستگی به آب و هوا دارد. دومین عامل مهم نور خورشید می­باشد.

اگر تصمیم دارید کبک­‌ها در فضای مزرعه تخمگذاری کنند، قطعا طول زمان تخمگذاری از مرز خرداد عبور نخواهد کرد. افرادی که کبک را در قفس نگهداری کرده و خودشان به صورت مصنوعی شرایط تخمگذاری را فراهم می­‌کنند قطعا تا زمان طولانی تری حتی تا پایان سال تخم دریافت خواهید کرد.

البته باز هم تاکید می­کنیم همه‌ی این­ها زمانی اتفاق می­افتد که خوراک خوب به کبک‌­ها بدهید.

کبک

برای مشاهده مقاله صدای کبک نر و صدای کبک ماده روی متن کلیک کنید.

شرایط نگهداری جوجه کبک

برای اینکه مرگ و میر جوجه کبک­‌ها پایین بیاید، سالم رشد کنند و در نهایت تخم­‌های سالم و باکیفیتی بدست بیاورید باید یک سری نکات را رعایت کنید:

 • اهمیت بالای تغذیه ی خوب

زمانی که کبک‌­ها جوجه هستند باید بیشتر از همیشه روی خوب بودن تغذیه شان تمرکز کنید در غیر اینصورت از جهات زیادی ضرر خواهید کرد.

سعی کنید غذای جوجه کبک‌­ها پروتئین کافی داشته و انرژی زا باشد چرا که کبک تحرک زیادی دارد.  غذای نامناسب باعث می­شود:

 • جثه‌ی کبک‌ها ریز بماند.

 • به بلوغ که رسیدند تخم‌­های بی‌کیفیت تحویلتان دهند.

 • نتوانند آنطور که باید وزن­‌گیری کنند.

 • مدام به مرض‌­های گوناگون دچار شوند چون تغذیه‌ی نامناسب سیستم ایمنی­‌شان را قوی نکرده.

 • بهترین غذا برای جوجه کبک

توجه کنید بدن جوجه کبک بیش از هر زمان دیگری به پروتئین نیاز دارد پس خوراکی فراهم کنید که ۲۸ درصد پروتئین داشته باشد در غیر اینصورت ۲۵ درصد هم گزینه‌ی خوبی خواهد بود.

 • چه موقع غذا دادن به کبک را آغاز کنم؟

بعد از ۲۴ ساعت باید تغذیه را شروع کنید. جوجه­‌ها نباید بیشتر از یک روز درون دستگاه نگهداری شوند چون انرژی بدنشان تمام شده و حتما میمیرند.

به محض اینکه ۲۴ ساعت تمام شد محلول اکترولیت و آب شیرین فراهم کنید تا میلشان به غذا افزایش یابد.

 • گرمای محیط

بدن جوجه کبک‌­ها پر چندانی ندارد و بعد از گذشت دو هفته تازه کمی می‌توانند گرما را در میان پرهای ظریف خود حفظ کنند. در این بازه‌­ی زمانی باید حواستان به گرم بودن محیط باشد تا تلفات رخ ندهد.

کبک

آیا پرورش کبک در بستر مناسب است؟

یکی از مزایای نگهداری کبک به روش سنتی این است برای فراهم کردن بستر زحمت زیادی نمی‌­کشید بنابراین تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد. آیا نگهداری در بستر مزیت دیگری هم دارد؟ 

خیر! در عوض تعداد معایبش بسیار زیاد است:

 • کاهش بهره‌وری

برای کسی که می‌خواهد کبک را تکثیر کرده و از آن سود ببرد، افزایش بازدهی خیلی مهم می‌باشد اما بستر شرایط نامناسبی دارد که اجازه نمی‌دهد تخم‌های خوب و پرنده­‌های با کیفیت حاصل شود.

Partridge
 • نداشتن مدیریت کافی

نمی‌توانید کنترل کنید کبک­‌ها دقیقا چه مقدار خوراک خورده­‌اند و چه مقدار پایمال شده به همین خاطر علاوه بر هدر رفتن سرمایه مدیریت خوراک از دستتان خارج می‌شود.

 • افزایش بیماری و مرگ و میر

بررسی کردن سلامتی سخت‌­تر می شود و اگر کبکی بیمار شود چون با دیگر کبک­‌ها تماس دارد خیلی سریع مرض را انتقال خواهد داد. این هم یکی از دلایلی می­‌باشد که در کم شدن بازدهی روش سنتی نقش دارد.

 • ایجاد نطفه نامرغوب

در روش سنتی چون همه­‌ی کبک‌­های نر و ماده با هم هستند، ضریب درست نر و ماده اجرا نخواهد شد. خب چه اتفاقی می‌افتد؟

نطفه‌ی درون تخم‌­ها کیفیت بالایی نخواهد داشت.

برای مشاهده مقاله پرورش کبک روی متن کلیک کنید.

کبک بالغ چه مقدار غذا می‌خورد؟

میزان غذایی که گله‌ی مولد مصرف می‌کند با کبک­‌های دیگر فرق می‌­کند. بعد از اینکه ۱۲۰ روز از تولد کبک گذشت تا موقعی که نشانه‌­های بلوغ جنسی پدیدار می­شود، بدن نیاز به حدود ۳۳ گرم غذا دارد. قطعا کبکی که مولد باشد نیاز به انرژی بیشتری دارد پس سعی کنید در هفته به میزان ۳۰۰ گرم خوراک در اختیارش قرار دهید.

کبک‌­ها قرار نیست به‌صورت پشت سر هم تخم بگذارند بلکه باید بین هر دوره به بدنشان اجازه بدهید استراحت کنند. در این زمان قطعا باید حجم جیره‌ی غذایی شان را کمتر کنید. مثلا حدودا ۲۷ گرم در روز کافی خواهد بود.

بدن کبک به چه موادی احتیاج دارد؟

یکی از مزایای نگهداری کبک به روش سنتی این است برای فراهم کردن بستر زحمت زیادی نمی‌­کشید بنابراین تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد. آیا نگهداری در بستر مزیت دیگری هم دارد؟ 

خیر! در عوض تعداد معایبش بسیار زیاد است:

پرورش کبک‌­های قوی و سالم شانسی نیست و با مراقبت کردن و رژیم غذایی خوب قطعا نتیجه‌­ی عالی خواهید گرفت. رژیم غذایی خوب برای کبک چیست؟

بدن کبک به ۵ ماده‌ی زیر احتیاج دارد تا بتواند رشد خوبی داشته باشد. حتما حواستان به نکات زیر باشد:

 • آب:

مدام آبخوری­‌ها را بررسی کرده، آن را پر از آب تمیز کنید و هرگز نگذارید بدن کبک کم آب شود.

 • پروتئین:

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم باید خوراک کبک درصد خوبی پروتئین داشته باشد. کمبود اسیدهای آمینه قطعا روزی تاثیر منفی خودش را نشان خواهد داد.

 • مواد معدنی:

مواد معدنی سومین عنصر مهم می‌باشد.

 • ویتامین:

نه تنها بدن کبک بلکه هر موجود دیگری نیاز به ویتامین دارد.

Partridge

برای مشاهده مقاله ویتامین‌های مورد نیاز کبک روی متن کلیک کنید.

چگونه کبک را در خانه نگهداری کنم؟

بهترین راه نگهداری کبک در خانه قفس می‌باشد چون محدودیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد:

 • باید مراقب باشید به‌ سرعت فضولات کبک را جمع آوری کنید تا بوی بد آن نپیچد. برای راحت انجام شدن اینکار قفس به سینی کودکش مجهز شده و طراحی هوشمندانه‌اش کمک می‌کند راحت‌تر ظرف را حرکت دهید.
 • قطعا در خانه فضای بزرگی ندارید و حتی اگر بزرگترین اتاق را به نگهداری کبک اختصاص دهید باز هم محدود خواهید بود. طبقه طبقه بودن قفس کمک می‌کند از ارتفاع اتاق هم استفاده کنید.
 • قفس اجازه نمی­دهد همه‌ی کبک‌ها با هم تماس داشته باشند. موقعی متوجه­ مزیت این ویژگی خواهید شد که یکی از کبک‌ها بیمار شود. حالا جان کبک‌های دیگر در امان خواهد بود و تلفات گسترده نخواهید داشت.
 • وقتی عده­‌ی زیادی کبک در یک فضا با هم زندگی می‌­کنند آمارگیری سخت خواهد شد. با قفس می‌­دانید در هر طبقه چند کبک وجود داشته و زمان و انرژی تلف نخواهید کرد.

کلام آخر

گوشت کبک از برهه‌­ای به بعد پر تقاضا شد در نتیجه افراد زیادی به شکار و پرورش آن رو آوردند. عوامل زیادی وجود دارند که سبب می­‌شوند کبک آنطور که باید رشد نکند و تخم‌­های ضعیفی بگذارد که یکی از مهم‌ترینشان تغذیه‌ی نامناسب می‌باشد.

دغدغه‌ی بعدی افرادی که روی تکثیر کبک کار می‌­کنند این می‌باشد هر طور شده جلوی انتشار بیماری را در گله بگیرند چون در روز تک تک کبک­‌ها بارها با هم تماس خواهند داشت.

برای اینکه مشکلات بالا ایجاد نشوند نیاز به ابزار مناسب و حرفه‌ای مثل قفس کبک دارید. قفس نگهداری کبک منافع زیادی دارد که یکی از مهم ترینشان استفاده‌ی حداکثری از فضای اتاق می‌­باشد تا افراد در خانه بتوانند از طریق تکثیر کبک کسب درآمد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با پشتیبانی 24/7 در خدمتتان هستیم.
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟
سلام وقتتون بخیر! برای ارتباط با پرسنل پشتیبانی هر بخشی که میخواهید، آن را انتخاب کنید.