ashyouneh

تاریخچه کبوتر در فرهنگ بشری

پرورش و نگهداری کبوتر از دیرباز در فرهنگ کشورها و به خصوص در کشور ما وجود داشته است. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از این پرنده زینتی نگهداری می‌کنند و برای آن هزینه های زیادی را هم متقبل می شوند. این پرنده در گذشته به عنوان مسیریاب بوده است. در داستان‌های شاهنامه هم از کبوتر یاد شده و همین طور در زمان تیمور لنگ به عنوان نامه رسان بوده است.

انواع کبوتر

کبوتر ها از کجا آمدند و منشاء پرورش و اهلی شدن آنها و چگونگی همراهی با انسان از چه زمانی سرچشمه می‌گیرد؟ چه چیزی باعث شد که این پرنده در نزد انسان ها به محبوبیت برسد؟ همه اینها سوالاتی است که ذهن بشر را درگیر خود کرده است. کبوترها در واقع به دو دسته وحشی و اهلی تقسیم می‌شود. هر کدام از این دو گروه پرنده با طرح و رنگ های مختلف وجود دارد.

کبوتر نامه رسان؛ کریر

امروزه به کبوتر های نامه رسان کبوتر کریر می گویند. این پرنده از باقیمانده های نسل کبوتران نامه رسان هستند. کریر ها در کنار( آرشنجل )جزو لوکس ترین و خاص ترین پرندگان زینتی محسوب می شود .رنگ بندی آرشنجل ها باعث تنوع و زیبایی و جذابیت بیشتر شده است.

کبوتر جانیت هومر

این نژاد از بهترین نژاد های گوشتی است. وزن کبوتر نر بالغ حدود ۹۰۰ گرم و ماده آن تقریبا ۷۰۰ گرم است. تنوع رنگ زیادی دارد. رنگ سر، دم و دو طرف بال ها آبی تیره و باقی اجزای بدن سفید است. این نژاد از لحاظ شباهت بسیار نزدیک به نژاد چاهی است .

کبوتر کارین

این کبوتر از جنوب بلژیک و شمال فرانسه است و در اوایل قرن بیستم در آمریکا بر روی آنها کار شده است.این نژاد در دو رنگ سرخ و سفید وجود دارد که رنگ سرخ آن بیشتر از رنگ سفید در میان پرندگان دیده می‌شود.

کبوتر شاهی سفید

کبوتر شاهی سفید در آمریکا از سفید رومی ،سفید مالتز و سفید داکس به وجود آمده است. این کبوتر دارای دو تیپ مختلف ظاهری است. این نژاد کبوتر از باروری مناسبی برخوردار است. از ویژگی‌های خاص دیگر این نژاد، تشخیص راحت دو جنس نر و ماده از یکدیگر است. این کار از روی رنگ پر ها در هر دو جنس امکان پذیر است.

تولید مثل در کبوتر


۱- قبل از جفت کردن کبوتران ماده را کمی کم دان کنید تا از تخم ریزی بی‌رویه جلوگیری شود و حیوان ضعیف نشود.

۲-دوهفته مانده به جفت کردن در آب کبوتران کمی سیر مخلوط کنید تا آنها را ضدعفونی کند.

۳- ده روز مانده به جفت کردن دو روز در آب یا در دانه کبوتران تتراسایکلین مخلوط کنید. البته کمی هم ویتامین لازم لازم است تا کبوتر را تضعیف نکند.


۴-بعد از انجام مراحل بالا دانه کبوتران را کمی مقوی تر کنید. دانه های ذرت، عدس، قره ماش به تغذیه کبوتر اضافه کنید.


۵-در دو روز مانده به جفت گیری پرنده تمامی نرها و ماده ها را کاملاً چک کنید تا نقصی نداشته باشند. پرنده تولک نباشد ،مریض نباشد ،در حالت تخم کردن نباشد، بی حال نباشد؛ به طور کل ایرادی برای جوجه کشی نداشته باشد و اگر موارد یاد شده در کبوتر دیده شد از بقیه کبوتر ها جدا کنید.

بیماری های مشترک کبوتر و انسان

به همان اندازه که نگهداری پرنده لذت‌بخش و جذاب است. به همان میزان هم باید در بهداشت و نگهداری پرنده و سلامت صاحب آن اهمیت داد. کبوترها در محل سکونت انسان ها زندگی می کنند به همین جهت برخی از انسان‌ها از باقیمانده غذای خود به این پرندگان می دهند.

کبوترها قابلیت انتقال بیش از ۳۰ بیماری را به انسان و حدود ۱۰ بیماری را به دیگر حیوانات خانگی دارند. در این میان کبوترهای وحشی با بیماری های همچون :تک یاختگان، قارچی، انگلی، باکتریایی، کلامیدیایی، بیماری‌های ریکتزیایی و همچنین درماتوز شناخته می شود. برای خرید این پرنده بهتر است از جایی خریداری شود که هم پرنده فروشی موارد بهداشتی را رعایت کند و هم پرنده دارای سلامت کامل باشد. در خرید پرنده ابتدا باید پرنده را ارزیابی کرد. پرهای پرنده باید کاملاً صاف و شفاف باشد و براقیت در پرهام مشهود باشد. در پرهای آن نباید ژولیدگی و یا بریدگی خاصی دیده شود .منقار و مردمک پرنده نیز باید رویت شود .مردمک باید صاف و شفاف و عنبیه آن باید روشن باشد. و همینطور منقار کبوتر نباید شوره داشته باشد.پا های هم باید کشیده و بدون هیچ گونه زخم ولکه قارچی باشد .

مشخصات پرنده سالم درسطوح بالا قیدشده است اما بیمارهای مشترک عبارتند از:
۱- آنفولانزای پرندگان
۲- بیماری سل
۳- عفونت‌های قارچی
۴-بیماریهای انگلی
۵- کلی باسیلوزیس
۶- ژیارد یوزیس
۷-کریپتوسپوریدیوزیس
۸-سالمونلوزیس
۹-کمپیوباکتریوزیس
برخی از این بیماری ها ایجاد اسهال و التهاب روده و معده، استفراغ، درد های شکمی، تب را از طریق پرنده به انسان منتقل می کند.

با ما همراه باشید

برای آشنایی با محصولات گروه تولیدی کارخانه جات آشیونه شامل قفس مرغ تخم گذار و گوشتی ، قفس بلدرچین ، قفس کبک و قفس قرقاول به فروشگاه آشیونه سر بزنید.همچنین برای اطلاع از محصولات جدید و ارتباط با ما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام، صفحه تویتر و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با پشتیبانی 24/7 در خدمتتان هستیم.
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟
سلام وقتتون بخیر! برای ارتباط با پرسنل پشتیبانی هر بخشی که میخواهید، آن را انتخاب کنید.