ashyouneh

پرورش بلدرچین از صفر تا صد
(آموزش کامل)

تخمگذاری در سن پایین، امکان نگهداری در فضای محدود و موارد زیادی سبب شد در ایران افراد زیادی برای کسب درآمد پرورش بلدرچین را انتخاب کنند. در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد. راه‌های کسب درآمد از پرورش بلدرچین چیست؟ هزینه‌های پرورش به چه شکل است؟ نکات قابل توجه در پرورش بلدرچین چیست؟ غذای بلدرچین باید چه ویژگی داشته باشد؟ از چه فصلی برای پرورش بلدرچین شروع کنیم؟ کدام نژاد را برای پرورش انتخاب کنیم؟ برای پرورش به چه میزان فضا احتیاج داریم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه این مقاله ۶ دقیقه می‌باشد.

پرورش بلدرچین

تصور کنید برای اینکه بتوانید از تخمگذاری مرغ سود کنید، باید ماه ها صبر کرده تا بالغ شوند اما بلدرچین بعد از گذشت ۵۰ روز برای تخمگذاری آماده است! حتی اگر بخواهید با کشتار و فروش گوشت این پرنده درآمد داشته باشید باز هم نیاز نیست زمان زیادی طی کنید و تنها سه ماه کافی است! مزیت های پرورش این پرنده بیشتر از این دو مورد است به همین دلیل ایده ی برپا کردن سالن پرورش بلدرچین به ذهن افراد زیادی خطور می کند.

با اینکه نگهداری بلدرچین ساده تر و بهتر از پرندگان دیگر می باشد اما اصولی دارد که باید رعایت شوند. در کنار این قوانین باید درمورد بیماری هایی که سلامتی این پرنده را تهدید می کنند، ویژگی های مکان نگهداری و روش های کسب درآمد اطلاع داشته باشید. در این مقاله قدم به قدم به شما می گوییم باید چکار کنید تا بلدرچین‌ها سریع‌تر رشد کرده و از ایده‌تان سود بیشتری ببرید.

چند راه برای کسب درآمد از پرورش بلدرچین وجود دارد؟

اگر صبر کنید دوره ی رشد بلدرچین ها کامل شود، روش های بیشتری برای کسب درآمد پیش رو خواهید داشت:

تخم ها را بفروشید

افراد زیادی هستند که ازین ایده استفاده می کنند و اتفاقا سود بالایی هم نصیبشان می شود.

از فروش تخم های نطفه دار سود کنید

فروش تخم های نطفه دار برای افرادی خوب می باشد که یک گله ی وسیع مولد پرورش داده اند. قطعا قیمت تخم نطفه دار با تخمی که نطفه ندارد فرق می کند و خریداران پول بیشتری برای تخم نطفه دار پرداخت می کنند.

سوالی که حتما ذهنتان را درگیر کرده این می باشد چرا مشتریان باید تخم نطفه دار ترجیح بدهند در صورتی که می توانند بجایش جوجه ی یک روزه خریده و یک قدم جلو بیوفتند؟

هدف مشتریان تخم نطفه دار تبدیل کردنش به جوجه ی یک روزه می باشد. آن ها دو راه دارند؛ یا تخم نطفه دار خریده و با جوجه کشی کردن به هدف برسند یا از همان ابتدا جوجه ی یک روزه بخرند. از آنجا که هزینه ی تهیه ی جوجه ی یک روزه بسیار بیشتر از هزینه ی روند جوجه کشی ست، خرید تخم نطفه دار طرفدار بیشتری دارد.

عرضه ی گوشت بلدرچین

برای اینکه بفهمید گوشت بلدرچین چقدر پرتقاضاست، نگاهی به منوی غذای رستوران ها بیندازید. اگر بتوانید در پرورش بلدرچین موفق شده و گوشت باکیفیتی تحویل بدهید، قطعا رستوران ها اولین مشتریان شما خواهند بود.

فروشگاه ها هم یکی دیگر از متقاضیان گوشت بلدرچین هستند.

پرورش بلدرچین

برای مشاهده مقاله نکات مهم در مدیریت پرورش بلدرچین روی متن کلیک کنید.

نگاهی بر حجم تولید تخم بلدرچین

رسیدن به بازدهی عالی شرط های مختلفی دارد؛ مثلا اینکه به خوبی بتوانید اوضاع سالن پرورش را کنترل کنید که در افزایش تخمگذاری بسیارتاثیر دارد. یک سری شرایط هستند که استرس و مشکل ایجاد می کنند و باید مهارشان کنید. از سویی دیگر دمای سالن اهمیت دارد و باید حواستان باشد هرطور شده در درجه ی مناسب ثابت بماند. رطوبت و تهویه هم از فاکتور های مهم در پرورش بلدرچین هستند که اگر رعایت شوند به آمار زیر بسیار نزدیک خواهید شد:

ایجاد شرایط خوب، بازدهی را تا ۸۵ درصد افزایش می دهد. فرض کنید ۳۰۰۰ قطعه بلدرچین دارید و طبق این درصد بالای ۲۰۰۰ عدد تخم نصیبتان خواهد شد آن هم در طی ۲۴ ساعت!

این رقم عدد بسیار خوبی ست. اگر می خواهید بطور کلی بدانید در روز چقدر درآمد خواهید داشت، ۲۰۰۰ را در قیمت روز تخم بلدرچین ضرب کنید.

پرورش بلدرچین

برای مشاهده مقاله راه اندازی واحد پرورش بلدرچین تخم گذار روی متن کلیک کنید.

شما برای خوراک و موارد دیگر بلدرچین قبلا هزینه کرده اید. حالا سوالی که پیش می آید این می‌باشد از درآمد روزانه چه مقدار آن سود واقعی خواهد بود؟

با فرمول زیر هزینه‌ی خوراک بلدرچین‌ها را حساب کنید.

بعد از اینکه این پرندگان به سن بلوغ رسیدند، در ۲۴ ساعت هرکدام حدود ۳۰ گرم خوراک می خورند نه بیشتر. این حجم در مقابل با حیوانات دیگر بسیار پایین می باشد به همین دلیل گفتیم پرورش بلدرچین سود خوبی دارد.

حالا فرض کنید ۳۰۰۰ قطعه بلدرچین دارید یعنی آنها ۹۰ کیلوگرم خوراک می خورند. کافی ست قیمت روز هر کیلو خوراک بلدرچین را بدست آورده و تعداد ضرب کنید تا متوجه شوید چه مقدار درآمد خالص داشته اید.

آمار و ارقام بالا وقتی رقم می خورند که بدانید چطور از بلدرچین ها مراقبت کنید؟ چه نیازهایی دارند و باید چه امکاناتی فراهم شود؟

در پرورش بلدرچین نکات زیر را در ذهن بسپارید

نکته های زیر در مورد موضوعات مختلف می باشد و کمک می کند کمتر آزمون و خطا کنید:

 • برتری دیگری که سبب شده مردم پرورش بلدرچین را به مرغ ترجیح بدهند سیستم ایمنی مقاوم تر آن ها می باشد بدین ترتیب برای واکسینه شدنشان حساسیت به خرج ندهید.
 • ۵ هفته که گذشت، آماده ی فروش هستند!
 • طبق تجربه بلدرچین ها اکثرا یا نزدیک به ظهر تخمگذاری می کنند یا عصر وقتی افتاب غروب کرد، تخم های تازه تحویلتان خواهند داد.
 • چنانچه می خواهید بلدرچین ها را در قفس نگهداری کنید، فقط لامپ سقفی نیاز نیست بلکه باید نوع دیواری آن را هم تهیه کنید.
 • بلدرچین برای اینکه خوب رشد کند نیاز به فضای وسیعی ندارد مثلا در یک متر مربع می توانید حدود ۱۰ تای آن ها را نگهداری کنید.
 • چنانچه در یک قفس می خواهید تعدادی بلدرچین نر با ماده قرار دهید تا درنهایت تخم نطفه دار بدست آورید، برای هر یک نر بیش از ۳ ماده قرار ندهید. به این نسبت پایبند باشید.
 • گاهی اوقات هدفتان تولید تخم نطفه دار نیست و از طریق تخم خوراکی می خواهید کسب درآمد کنید. در این صورت لازم نیست حتما پرنده ی نر جور کنید.
 • برای اینکه در هزینه هایتان صرفه جویی کنید، پرورش به شیوه ی بستر را کنار بگذارید و قفس تهیه کنید.
 • حواستان باشد حتما ویتامین ها و مواد معدنی لازم را تهیه کنید چون فقر آن سبب می شود جوجه های بعدی هیکل ضعیفی داشته باشند.
 • ترفندی که کمک می کند بیماری بین یک جمعیت زیاد از بلدرچین کمتر گسترش پیدا کند، مدام عوض کردن آب مصرفی‌شان می‌باشد.
 •  

برای مشاهده مقاله شرایط استاندارد برای نگهداری بلدرچین روی متن کلیک کنید.

غذای بلدرچین چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

بلدرچین ها اینگونه نیستند که فقط به غذای خاصی میل داشته باشند. سلیقه ی آن ها مانند مرغ می باشد و از هر چیزی که دم دستشان بیاید لذت می برند.

 • درمورد سایز خوراکشان هم سخت نگیرید. فقط طوری باشد که به راحتی آن را ببلعند و توی گلویشان گیر نکند.
 • خوراک های آماده در بازار موجود می باشد اما نکته ای که باید توجه کنید سطح پروتئین بالایشان می باشد. البته برای پرورش بلدرچین حدود ۲۵ درصد پروتئین کافی خواهد بود اما تخم ها آنطور که باید درشت از آب درنمی آیند.
 • بلدرچین ها عاشق حشرات و مورچه ها هستند پس تا می توانید ازین موجودات برایشان فراهم کنید.
پرورش بلدرچین

خبر خوب اینکه می توانید در خانه این موجودات را نگهداری کرده و یک فضای مناسب برای پرورششان ایجاد کنید. بدین ترتیب نیازی به سرمایه‌ی زیاد و تهیه‌ی سالن های بزرگ نیست. بهترین روش برای استفاده ی بهینه از فضا و داشتن تلفات کمتر قفس های مخصوص نگهداری بلدرچین می باشد.

در ادامه به شما می گوییم برای نگهداری از بلدرچین در خانه باید چکار کنید؟

برای پرورش بلدرچین در خانه از چه فصلی شروع کنم؟

بهار و تابستان مناسب ترین فصل هایی می باشد که بلدرچین در آن بهتر رشد می کند. درواقع این پرندگان در این دو فصل شروع به تخمگذاری می کنند. برای اینکه از زمان استفاده کرده و در بهار بلدرچین های بالغ و آماده ی تخم گذاری داشته باشید، اسفند ماه که رسید جوجه تهیه کنید تا در ماه بعد برای جفتگیری آماده باشند.

برای پرورش بلدرچین در خانه کدام نژاد را انتخاب کنم؟

در قدم اول هدفتان را مشخص کنید که می خواهید از طریق فروش تخم کسب درآمد کرده یا با فروش گوشت آن سود کنید؟ در هر صورت دو نژاد بلدرچین ژاپنی و معمولی بهترین گزینه‌ها هستند که تلفات کمتری خواهند داشت.

به چه اندازه فضا احتیاج دارم؟

بلدرچین برای رشد کردن نسبت به حیوانات دیگر فضای کمتری می خواهد اما اگر این فضا بیش از اندازه محدود شود قطعا تلفات ببار خواهد آورد بخصوص وقتی جوجه ها پوسته ی تخم را شکسته و بیرون می‌آیند، باید در فضای وسیع تری قرار بگیرند. اگر هم بلدرچین نر نگهداری می کنید، از فضای کوچک خوششان نمی آید.

قفس تنها وسیله‌ای ست که کمک می کند افرادی که خانه ی کوچکی دارند، بدون اینکه مرگ و میر کمتری داشته باشند، باز هم بتوانند پرورش بلدرچین انجام دهند. در انتخاب قفس و تعداد بلدرچین هایی که در فضایش می خواهید نگه دارید یادتان باشد به هر بلدرچین حدود ۳۰ سانتی متر اختصاص دهید.

پرورش بلدرچین

برای مشاهده مقاله وضعیت تولید مثل بلدرچین روی متن کلیک کنید.

کدام نقطه‌ی ساختمان را برای قرار دادن قفس‌ها انتخاب کنم؟

مزیت بعدی قفس در این نقطه نمایان می شود!

اشکال نگه داری بلدرچین در بستر این می‌باشد که فضولات‌شان روی هم تلنبار شده و جمع آوریشان بسیار دشوار خواهد بود درصورتی که قفس اینطور نیست.

دستتان باز است هر نقطه ای که می خواهید قفس را قرار دهید اما از آنجا که فضولات بلدرچین بوی جالبی ندارد سعی کنید آن را کمی از محل زندگی‌تان دور کنید. پشت بام یک نقطه ی بسیار مناسب می‌باشد یا اگر منزلتان حیاط داشته باشد مکان ایده آلی خواهد بود.

کلام آخر...

شروع هر کار اصولی دارد که آگاه بودن از آن کمک می‌کند دیگر آزمون و خطا نکرده و مسیر را سریع‌تر طی کنید. پرورش بلدرچین با توجه به دلایلی که در طول مقاله به آن اشاره کردیم ایده‌ی بسیار فوق‌العاده ای برای کسب درآمد می‌باشد اما برخلاف ظاهر ساده‌اش باز هم فوت و فن‌هایی دارد.

در نوع خوراک گرفته تا نوع مکان و غیره ترفندهای ارزشمندی نهفته‌­اند که تک به تکشان را بیان کردیم. برای مثال از برتری‌های قفس گفتیم برای افرادی که می خواهند در منزل پرورش بلدرچین را شروع کنند مناسب تر می باشد چون کمک می‌کند راحت‌تر فضولات بد بو را جمع‌آوری کنند.

با این حال باز هم موضوع پرورش بلدرچین فعالیتی مفصل می‌باشد و هر سوالی داشتید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

 • ظرفیت: ۱۵ قطعه بلدرچین
 • تعداد طبقات : ۱ عدد
 • ابعاد قفس: طول: ۵۵ عرض ۶۵ ارتفاع ۴۰

برای مشاهده قفس بلدرچین مینی کلیک کنید.

 • ظرفیت: ۳۳ قطعه بلدرچین
 • تعداد طبقات : ۱ عدد
 • ابعاد قفس: طول: ۱۰۰ عرض ۶۵ ارتفاع ۴۰

برای مشاهده قفس بلدرچین یک طبقه کلیک کنید.

 • ظرفیت: ۱۳۲ قطعه بلدرچین
 • تعداد طبقات : ۴ عدد
 • ابعاد قفس: طول: ۱۰۰ عرض: ۶۵ ارتفاع: ۱۶۳

برای مشاهده قفس بلدرچین چهار طبقه کلیک کنید.

 • ظرفیت: ۱۶۵ قطعه بلدرچین
 • تعداد طبقات : ۵ عدد
 • ابعاد قفس: طول: ۱۰۰ عرض: ۶۵ ارتفاع: ۲۰۰

برای مشاهده قفس بلدرچین پنج طبقه کنید.

 •  ظرفیت: ۳۳۰ قطعه بلدرچین
 • تعداد طبقات : ۵ عدد
 • ابعاد قفس: طول: ۱۰۰ عرض: ۱۳۰ ارتفاع: ۲۰۰
برای مشاهده قفس بلدرچین پنج طبقه دوبل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با پشتیبانی 24/7 در خدمتتان هستیم.
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟
سلام وقتتون بخیر! برای ارتباط با پرسنل پشتیبانی هر بخشی که میخواهید، آن را انتخاب کنید.